Nieuws Verslag | B2BE Bustour: Ontdek de Vlaamse bio-energiesector

04/02/2026
collage bustour

Naar aanleiding van het thema innovatieve biogrondstoffen: motor van de bio-economie, gingen we op bezoek bij ODE Vlaanderen (Organisatie Duurzame Energie). Wat we hoorden, is dat bedrijven in deze sector vragende partij zijn om beleidsmakers en beslissingnemers de werking en visie van hun bedrijf te tonen. Want meer inzicht in de dagdagelijkse realiteit van de bedrijven, met alle uitdagingen en kansen, kan een stimulerende invloed hebben op toekomstige beslissingen.

Als matchmaker in de bio-economie zetten we sterk in op cross-sector ontmoetingen. Daarom besloten we een bustour te organiseren langs vier bedrijven actief in de Vlaamse bio-energie sector. Ze kenmerken zich door hun innovatieve aanpak, flexibiliteit in grondstoffenverwerking en bijdrage aan een veerkrachtige bio-economie.

Stipt op tijd vertrok de bus op maandag 26 januari 2026 op de Carpool parking in Kruishoutem richting A&U energie. Met een diverse groep van bijna 30 deelnemers, bestaande uit landbouwers, onderzoekers, beleidsmedewerkers, medewerkers van belangenverenigingen, etc. trokken we op pad.

A&U

Bij A&U en A&S Energie wordt groene energie voor industriële en huishoudelijke toepassingen geproduceerd. Die duurzame energie wordt opgewekt uit niet-recycleerbare afvalstromen.

Hiervoor gebruiken ze voornamelijk hout dat niet langer recycleerbaar is omdat de originele vezelstructuur van het hout te versnipperd is of omdat het hout te chemisch vervuild is door het gebruik van bijvoorbeeld verf of lak. Jaarlijks kan A&U zo tot +- 200 000 ton afvalhout een duurzame toepassing bieden.
Belangrijke voetnoot hierbij, is dat de recycleerbaarheid van een materiaal doorheen de tijd kan wijzigen en dus ook invloed kan hebben op de stromen die bij bio-energiebedrijven verwerkt kunnen worden. Een mooi voorbeeld hiervan is MDF. Vroeger werd dit tot bio-energie verwerkt door A&S en A&U, maar ondertussen werd hiervoor door Unilin zelf een manier gevonden om het te recycleren.
Dit soort verschuivingen zorgt ervoor dat bio-energiebedrijven een grote flexibiliteit moeten hebben en moeten kunnen inspelen op het marktaanbod.

De energie die vrijkomt, wordt geleverd aan grote West-Vlaamse bedrijven zoals Beaulieu, Unilin en Agristo. Naar de bedrijfssite van Agristo werd in 2019 een ondergronds warmtenet geïnstalleerd, die de warmte in de vorm van stoom valoriseert voor het schillen van aardappelen, het opwarmen van frituurvet, etc. Ook de restwarmte van dit proces gaat niet verloren, want de gecondenseerde stoom wordt gebruikt om bijvoorbeeld kantoorruimtes en de stallen van een nabijgelegen varkensbedrijf op te warmen.
Ook de vliegassen die overblijven na het verbrandingsproces (+- 8000 ton/jaar) hebben een duurzame toepassing. Ze kunnen dienen als vulmiddel in beton of asfalt.

IMOG

Om 11u vertrokken we richting IMOG in Moen. Bij IMOG, intergemeentelijke afvalverwerkingsmaatschappij, zien ze afval als een waardevolle bron van grondstof en energie. Het afval van gemeentelijke ophaling wordt gesorteerd en verbrand. De energie die hierbij vrijkomt wordt gebruikt voor het uitbouwen van innovatieve warmtenetten. Ook de metalen en bodemassen die achterblijven na het verbrandingsproces worden gesorteerd en gerecycleerd. CEO Johan Bonnier gaf een uitgebreide rondleiding op de 27 hectare grote afvalverwerkingssite. Zo kregen we doorheen de één uur durende rondleiding de stortplaats, de waterzuivering / lagunering, de compostering, de zonnepanelen en andere verwerkingsunits te zien.

biosynergy

Nadat iedereen weer op de bus gestapt was, zetten we koers naar onze derde stop, namelijk Biosynergy in Ronse. Samen met de deelnemers genoten we daar eerst van een welverdiende broodjeslunch en was er tijd om uitgebreid met de andere aanwezigen te netwerken.

Na de lunch kregen we van aandeelhouder Thibaut de Veyt een enthousiaste rondleiding doorheen Biosynergy. We ontdekten dat het een mooi voorbeeld is van hoe een lokaal bio-energieproject maatschappelijke meerwaarde kan creëren.

Op basis van lokale biogrondstoffen zoals houtresten, energiegewassen of ander agri-reststromen slagen ze erin om groene warmte op te wekken voor het opzetten van warmtenetten. Nu al naar bedrijven zoals o.a. de Houtzagerij Remi Ryckeboer en Eurabo. Biosynergy zou in de (nabije) toekomst niet alleen deze nabijgelegen bedrijven van energie kunnen voorzien, maar ook heel wat huishoudens.

Naar de ppt. presentatie

De Ruyck

De dag afsluiten deden we bij Hoeve De Ruyck. Dit melk- en akkerbouwbedrijf in Kruisem kenmerkt zich door zijn innovatieve en duurzame aanpak. Landbouwer Joachim De Ruyck vertelt hoe hij door verschillende kleine en grote aanpassingen zijn bedrijf zo ecologisch mogelijk wil maken, zonder hierbij de economische rendabiliteit uit het oog te verliezen.

Eén van de belangrijkste investeringen die hij deed was de implementatie van een pocketvergister van 22kW WKK van Biolectric. De pocketvergister kan, de door de koeien geproduceerde mest omzetten in biogas, wat kan gebruikt worden om elektriciteit op te wekken voor bijvoorbeeld het automatiseren van het voederproces, de melkrobot, etc.

Dat deze landbouwer inzet op circulariteit blijkt ook uit het feit dat de dikke fractie van het digestaat – dat overblijft na vergisting – gebruikt wordt als ligbed voor de koeien. Tot slot probeert hij het krachtvoer voor zijn 60 melkkoeien zoveel mogelijk zelf te produceren om zo de ecologische voetafdruk van zijn bedrijf te verkleinen.

Na afscheid genomen te hebben, vertrokken we met de bus terug richting de carpoolparking. Het was een erg inspirerende dag, waarbij we inzicht kregen in de werking van vier erg uiteenlopende bedrijven actief in de Vlaamse bio-energiesector. We wisten al dat het slim en hoogwaardig valoriseren van natuurlijke grondstoffen steeds belangrijker wordt, maar na deze bustour begrijpen we ook echt dat de bio-energiesector een sleutelrol kan spelen in het maximaal benutten van alle beschikbare biomassa en hun reststromen.

Bedankt aan alle deelnemers, de deelnemende bedrijven en de steun van ODE Vlaanderen.

Op zoek naar een expert?